دروس رایگان دانشگاهی از دانشگاه های برتر جهان

راه‌های زیادی در اینترنت برای مشاهده آنلاین تلویزیون یا اخبار وجود دارد اما در صورتی که دنبال فیلم‌های آموزشی در رشته‌های خاصی باشید بهتر است که به فیلم‌های آنلاین دروس دانشگاهی دانشگاه‌ها بپردازید زیرا دانشگاه‌های زیادی در نقاط مختلف جهان وجود دارند که این فیلم‌ها را به صورت رایگان در اختیار بینندگان خود قرار می‌دهند.
کنسرسیوم *OpenCourseWare <http://www.ocwconsortium.org/>:* این کنسرسیوم که *۲۰۰** دانشگاه* برتر از نقاط مختلف جهان در آن عضویت دارند و هدف آن ارائه رایگان دانش به تمام مردم دنیا از طریق مطالب نوشتاری، صوتی و تصویری به صورت آنلاین است، بهترین جا برای یافتن فیلم‌های درسی رایگان می‌باشد. این سایت <http://www.ocwconsortium.org/>فهرستی از همه‌ی دانشگاه‌های عضو این طرح را ارائه داده و لینک مستقیم فیلم‌های رایگان ارائه شده از سوی دانشگاه‌های عضو را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. البته مشکلی که در این سایت وجود دارد آن است که هیچ تلاشی برای طبقه‌بندی موضوعی فیلم‌های آموزشی یا گنجاندن قابلیت جستجو نشده است و بنابراین افرادی که برای اولین بار وارد این سایت می‌شوند نمی‌دانند از کجا باید شروع کرده و چگونه به دنبال مطالب مورد نیاز خود بگردند. …

*۱**-* دانشگاه *MIT http://ocw.mit.edu/:* با مراجعه به این سایت می‌توانید فهرستی از ۱۹۰۰ رشته که مطالب آموزشی آن به صورت رایگان ارائه می‌شود را بر اساس یک طبقه‌بندی موضوعی مشاهده نمایید. با اندکی کاوش در سایت می‌توانید دروسی را بیابید که نه تنها برایتان جذاب است بلکه می‌تواند کمک قابل توجهی نیز به پیشرفت شما در دروس تخصصی‌تان نیز بکند. البته توجه داشته باشید که همه دروس دارای فیلم نیستند و برخی فقط حاوی مطالب نوشتاری یا صوتی می‌باشند. اگر فقط به دنبال فیلم‌های آموزشی هستید می‌توانید از اینجا <http://ocw.mit.edu/OcwWeb/web/courses/courses/index.htm> شروع کنید.
*۲**-* دانشگاه *Yale http://www.yale.edu/:* مطالب آموزشی ارائه شده در این دانشگاه، همگی حاوی مطالب تصویری بوده و موضوعات مختلفی را نیز در بر می‌گیرند. حتماً به فهرست دروس رایگان آنلاین این دانشگاه<http://oyc.yale.edu/courselist>نگاهی بیاندازید.

*۳**-* دانشگاه *برکلی کالیفرنیا (UC Berkeley) http://ocw.berkeley.edu/:* این دانشگاه که شاید بتوان آن را بهترین دانشگاه دولتی آمریکا نامید، تعداد قابل توجهی از دروس رشته‌های مختلف را به صورت رایگان و آنلاین ارائه می‌دهد. شاید همه دروس این دانشگاه دارای محتوای تصویری نباشند، اما نقطه قوت این دروس را می‌توان در بهنگام‌سازی بلادرنگ آنها دانست یعنی به محض ارائه درس در دانشگاه می‌توانید به نسخه رایگان آنلاین آن دسترسی داشته باشید. برای اطلاع سریع از دروس جدید می‌توانید مشترک خوراک (rss)<http://www.makeuseof.com/tags/rss/>آن شوید. برای مشاهده دروس آنلاین رایگان این دانشگاه به اینجا <http://webcast.berkeley.edu/courses.php> مراجعه کنید. علاوه بر موارد بالا، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دیگری هم محتوای رایگان آموزشی (از معرفی کتاب تا فیلم آموزشی) ارائه می کنند. با عبارت OpenCourseWareدر گوگل جستجو کنید یا از سایتwww.ocwconsortium.orgاستفاده کنید. برای پیدا کردن مستقیم فیلمهای آموزشی هم می توانید از گوگل ویدئو <http://video.google.com/> استفاده کنید.

کلیک کنید

منبع: انجمن نظام مدیریت مشارکتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.