پایگاه اشتراک دانش (پاد)

پاد چیست؟

امروزه در عصر شکوفایی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی دوره جدیدی آغاز گردیده است که آن را می‌توان عصر محتوای دیجیتال نامید. در اکثر نقاط جهان ارتباطات پرسرعت و شبکه‌هایی با قدرت پردازش بالا در اختیار کاربران می‌باشد و رویکرد نوین در جهت تأمین محتوایی است که در بستر وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارائه محتوای متنوعی همچون کتب و مجلات، دروس دانشگاهی و گزارش‌های علمی در بسترهای دیجیتال، راهکارهای تازه و مخصوص به خود را می‌طلبد. فضای جدید دیجیتال امکان تعامل به روشی نوین را با خواننده پدید می‌آورد. این امکان حصارهای موجود ارائه مطالب در نوشتار کتب و مجلات کاغذی را می‌شکند و می‌تواند با جستجوی یک کلید واژه در متن دیجیتال بهره‌وری از وقت را در حد شایان توجهی افزایش دهد.

در این عرصه نوین، اطلاع یافتن از آخرین دستاوردهای علمی یک انتخاب نیست، بلکه تنها راهی است که بایستی بی‌درنگ پیموده شود. در این راستا پایگاه اشتراک دانش (پاد) دانشگاه فردوسی مشهد تلاش می‌نماید منابع و اطلاعات ارزشمند کاربران را گردآوری نموده و با ساماندهی این اطلاعات بر اساس آخرین روش‌های علمی ایجاد پایگاه‌های اطلاعات و داده‌کاوی، یکی از بزرگترین پایگاه‌های جستجوی دیجیتال کشور را ایجاد نماید.

مجموعه ارزشمند ایجاد شده شامل صدهاهزار عنوان کتاب، مجله، هزاران ساعت فیلم‌های مستند، علمی، تاریخی، هزاران ساعت کتاب‌های گویای صوتی، کامل‌ترین مجموعه از نرم‌افزارهای علمی تخصصی و حجم قابل توجهی از گزارش‌ها، استانداردها و مستندات علمی در کلیه زمینه‌های علوم و فناوری می‌باشد که تاکنون حجم قابل توجهی از کتاب‌ها و مجلات و مقاله‌ها در سامانه پاد نمایه شده‌اند و در دسترس کاربران قرار دارد.

سامانه پاد که شبکه‌ای اجتماعی با محوریت اشتراک دانش است، در نشانی اینترنتی http://pad.um.ac.ir قابل دسترسی است و نام کاربری و رمز عبور برای دانشجویان، استادان، کارکنان و دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد همان نام کاربری و رمز عبور پرتال پویا می‌باشد.

دیگر ویژگی‌های این سامانه عبارتند از

 • ۱- شبکه اجتماعی پویا با قابلیت‌هایی مانند انتخاب دوست، ایجاد گروه‌های تخصصی، اشتراک منابع با دسترسی‌های مختلف
 • ۲- نمایه‌سازی مطلوب در موتورهای جستجو مانند google
 • ۳- امکان درخواست مقاله‌ها یا دیگر منابع دیجیتال و پاسخ‌دهی به این درخواست‌ها به‌صورت اتوماتیک یا از طریق کاربران
 • ۴- طراحی نظام انگیزش کاربران و امتیازدهی بر مبنای فعالیت‌ها
 • ۵- دسترسی به بیش از ۲۳ میلیون داده که به طور تقریب ۵۰ درصد درخواست‌ها را پوشش می‌دهد.
 • ۶- نگهداری سوابق مقالات دانلود شده همراه با نمایه سازی، بدون نیاز به دانلود مجدد
 • ۷- بومی‌بودن نرم‌افزار و منطبق‌بودن با سایر پایگاه‌های دانشگاه و امکان تعامل با سرویس‌های مرتبط در مجموعه پایگاه‌های دانشگاه (پرتال پویا، پست الکترونیکی، کتابخانه، وبلاگ و  . . )
 • ۸- عدم نیاز به ثبت نام در پایگاه و استفاده مستقیم از پاد با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پرتال پویا
 • ۹- امکان همگرایی با سایر پایگاه‌های مرتبط منابع و محتوا با توجه به محدودیت‌های مورد انتظار دانشگاه (مقالات اساتید، پایان‌نامه‌ها، …)
 • ۱۰- نمایه‌سازی کل منابع و امکان افزودن تمام منابع دیجیتال موجود و جدید دانشگاه در پایگاهی واحد و جلوگیری از جستجوهای متنوع در پایگاه‌ها
 • ۱۱- امکان افزودن محتوای پژوهشی شخصی به سیستم و نمایه‌سازی آن و انتخاب مجوز دسترسی به آن
 • ۱۲- ایجاد زیرساخت پژوهشی امن برای ارتباط میان کاربران با  اشتراک منابع و ایده‌ها در قالب شبکه اجتماعی
 • ۱۳- ایجاد بستر مناسب جهت انجام پروژه‌های پژوهشی مرتبط با منابع و پایگاهای دیجیتال در منابع دیجیتال حجیم
 • ۱۴- عدم وجود هرگونه محدودیت در اضافه نمودن ماژول‌های نرم‌افزاری (شامل ابزارهای پژوهشی، ابزارهای خبررسان و ..) برحسب نیاز دانشگاه

مرکز اطلاعات، آمار و امور رایانه‌ای دانشگاه فردوسی مشهد در راستای وظایف خود نسبت به توسعه و ارتقای مداوم سامانه پاد مصمم است. یکی از روش‌های ارتقای کیفی این سامانه تعامل کاربران و اشتراک دانش و انتشار منابع با آن است. از این رو ضمن دعوت از تمامی اعضای محترم دانشگاه فردوسی مشهد برای پیوستن به شبکه اجتماعی پاد، منتظر اعلام نظرها، پیشنهادها و انتقادهای عزیزان از طریق رایانامه pad@um.ac.ir می‌باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.