شرایط اختصاصی داوطلبان بورس خارج از کشور اعلام شد

شرایط پذیرش و اسامی داوطلبان واجد شرایط بورس دکتری خارج از کشور سال ۱۳۹۳ از سوی سازمان سنجش اعلام شد.  سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار اطلاعیه ای اسامی افراد واجد شرایط این بورس را منتشر کرد. متن اطلاعیه به شرح زیر است : بدینوسیله به اطلاع متقاضیان شرکت در آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۳ که در زمان انتخاب رشته مطابق با مندرجات دفترچه راهنمای ­آزمون مذکور، متقاضی بورس خارج از کشور بوده و براساس اطلاعیه مورخ ۱۵/۲/۹۳ این سازمان نتیجه آنان در رابطه با بورس اعزام به خارج از کشور در کارنامه آزمون دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۳۹۳ مشخص گردیده و در مراحل مصاحبه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرکت نموده­اند، می­رساند باتوجه به اعلام سازمان امور دانشجویان افراد ذیل واجد شرایط اولیه بورس اعزام به خارج از کشور شناخته شده و در صورتیکه دارای شرایط و ضوابط مربوطه و همچنان متقاضی بورس خارج می­باشند، لازم است ضمن توجه به موارد ذیل، برای کسب اطلاعات بیشتر و تشکیل پرونده حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۹۳ به تهران، میدان فردوسی، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان شهید موسوی (فرصت جنوبی) پلاک ۳۳ سازمان امور دانشجویان – اداره بورس و اعزام مراجعه نمایند.

شرایط اختصاصی داوطلبان بورس خارج از کشور:

۱- حداقل میانگین (معدل) نمره­ های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب ۱۵ و ۱۷ تراز شده و دوره­های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکترای حرفه­ای ۱۷٫
۲- حداکثر سن داوطلب در زمان تقاضا ۳۰ سال.
تبصره ۱: حداکثر سن داوطلب حسب موارد، باتوجه به شروط زیر می­تواند افزایش یابد:
الف) ایثارگران (فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۲۵درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آنان، آزادگان و فرزندان و همسران آنان) حداکثر ۳۳ سال.
ب) مربیان (رسمی قطعی، رسمی آزمایشی) عضو هیات علمی واجد شرایط: حداکثر ۳۳ سال.
۳- داشتن تایید هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
۴- پذیرفته شدگان اعزام، بایستی حداکثر تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۴، نسبت به اخذ حدنصاب نمره زبان، اخذ اعلام نیاز از دانشگاهها، پذیرش مورد تایید شورای تخصصی اعزام، دریافت ویزا و سایر موارد اقدام کنند. بدیهی است پس از اتمام زمان مذکور، قبولی فرد لغو می­گردد.
تبصره ۲: حداقل کسب نمره زبان برای اعزام داوطلبان رشته­ های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم پایه ۵۵=MSRT و برای رشته ­های علوم انسانی و هنر ۶۰=MSRT و یا معادل آن در آزمون­های TOLIMO،IELTS،TOEFL تعیین شده است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که افزون بر نمره مذکور، درصورتی که دانشگاه پذیرش دهنده، قبولی و کسب نمره آزمون زبان خاصی را ملاک پذیرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده کند.
۵- کشور مورد نظر برای اعزام داوطلب به تشخیص اداره کل­بورس و اعزام دانشجویان مشخص­می­گردد.
۶- دانشگاه پذیرش دهنده، استاد راهنمای خارج، موضوع رساله دکتری و استاد ناظر داخلی (یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه محل خدمت مرتبط با تخصص پذیرفته شده) می­باید در شورای تخصصی اعزام اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج مورد تایید قرار گیرند.
۷- سپردن وثیقه که میزان آن باتوجه به کشور محل تحصیل و براساس مصوبات شورای مرکزی بورس تعیین می­گردد.
۸- طبق قانون اصلاح ماده (۳) قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متاهل می­باشد.
۹- دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره­های کارشناسی ارشد باید تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۳ فارغ التحصیل شوند.
۱۰- عدم مراجعه داوطلبان واجدشرایط اولیه جهت تشکیل پرونده تا پایان شهریور ماه سال جاری به منزله انصراف می­باشد در ضمن داوطلبانی که علاوه بر کد رشته محل­های بورس خارج در کد رشته محل­های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی داخل بعنوان پذیرفته شده نهایی معرفی شده­اند نیز در صورت عدم مراجعه جهت تشکیل پرونده (تا تاریخ مذکور) داوطلب انصراف از بورس خارج محسوب شده و می­توانند در رشته قبولی نهایی داخل کشور، همانند سایر پذیرفته شدگان آزمون دکتری ۱۳۹۳ ادامه تحصیل دهند.

سایر شرایط اختصاصی داوطلبان بورس خارج از کشور:

۱- امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد.
۲- اعزام داوطلبان یا مربیان آموزشی و پژوهشی واجد شرایط که محل خدمت آتی آنان در سایر دستگاه­های اجرایی دولتی و غیردولتی است مشروط به تقبل ۱۰۰% هزینه ­ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت­نامه رسمی از دستگاه­های اجرایی مربوط، با مطمح نظر قراردادن ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری میسر خواهد بود.
۳- مسئولیت هرگونه مغایرت در میانگین دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضی ­است و در صورت اثبات تخلف در هریک از مراحل اعم از طی فرآیند بورس، حین تحصیل ­یا پس ­از پایان تحصیلات، پذیرش­ فرد، ابطال­ می­شود و باید هزینه­ های مترتب را بپردازد.
۴- اعطای بورس تحصیلی و مزایای ناشی از آن، صرفاً امتیاز اعطایی از سوی سازمان امور دانشجویان است و در صورت تخصیص اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.